Świeradów-Zdrój i okolice

Po polskiej i czeskiej stronie Gór izerskich do dyspozycji są dziesiątki kilometrów tras rowerowych, prowadzących w tak urocze zakątki, jak Hala Izerska, Chatka Górzystów, Orle, kopalnia kwarcu „Stanisław”, rezerwat krokusów, zamek Czocha, Polana Jakuszycka (z kilkudziesięcioma kilometrami wytyczonych i utrzymywanych narciarskich tras biegowych), Jizerka, Smrek, Harrachov, Smedava, Hejnice, zamek Frydlant, Jablonec czy Liberec.

Zmotoryzowani w dwie godziny dojadą do Pragi i Drezna (wygodnymi autostradami z Liberaca i Zgorzelca), a znacznie szybciej dotrą w Karkonosze, które także po polskiej i czeskiej stronie oferują mnóstwo turystycznych atrakcji, jak chociażby wodospady Szklarka i Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie, zamek Chojnik, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, kowarskie sztolnie, miasteczko Western City w Ścięgnach, szczyty Śnieżki i Szrenicy czy liczne odrestaurowane pałace w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Zwolennicy stacjonarnych pobytów mają do dyspozycji liczne świeradowskie SPA, mogą skorzystać z oferty leczniczej uzdrowiska czy z kuracji pitnej wodami mineralnymi. Jakikolwiek wariant wybiorą, opuszczą miasto usatysfakcjonowani, pełni wrażeń i z solenną obietnicą rychłego powrotu.

Atrakcje Świeradowa-Zdroju

 1. Dom Zdrojowy

  Dom zdrojowy — Autor: http://www.flickr.com/photos/vokabre

  Powstał w miejscu poprzedniego „Domu Źródlanego” z 1781 r., zniszczonego w czasie pożaru 14 grudnia 1895 r. Szybko odbudowany przez Schaffgotschów, w 1899 r. przyjął pierwszych kuracjuszy. Malownicza bryła została zaakcentowana wieżą zegarową o wys. 46 m. Wewnątrz budynku znajduje się modrzewiowa hala spacerowa z pijalnią wody mineralnej.

 2. Hala Spacerowa

  Hala spacerowa — Zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl

  Najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 m, z piękną roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch nad sceną, mieści się w budynku Domu Zdrojowego. Przy wejściu głównym do Hali znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo–żelaziste).
  Pijalnia czynna codziennie w godz. 7.30-17.00.

 3. Sztuczna grota

  Znajduje się u podnóża długiego tarasu na którym wznosi się Dom Zdrojowy, powstała w XIX w. Grota służyła niegdyś za pijalnie wody mineralnej. Obok groty wmurowana jest tablica ku czci dr. Mieczysława Orłowicza, pioniera polskiej turystyki w Sudetach.

 4. Park Zdrojowy

  Park Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju — autor: Paweł Rubaj

  Kompozycja parkowa powstała w 1898 r. według projektu Karla Grossera. Park, składający się z kilku mniejszych fragmentów rozlokowany został w centrum uzdrowiska. Część parku znajdująca się najbliżej Domu Zdrojowego prezentuje bardzo architektoniczny typ rozwiązania z tarasami, schodami, sztuczną grotą, rampami i murami oporowymi na skarpach.

 5. Kolej Gondolowa

  Najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa, posiada jedną z dwóch najdłuższych oświetlonych tras zjazdowych w kraju (2500 m). Do dyspozycji gości jest 71 wagoników, które w 8 min. wwożą turystów na szczyt Stogu Izerskiego. Kolej czynna jest przez cały rok. Przy gondoli znajduje się restauracja ze słonecznym tarasem i widokiem na trasę zjazdową.

  Kolej gondolowa — Zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl Kolej gondolowa — Zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl Kolej gondolowa — Zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl
 6. Schronisko Na Stogu Izerskim

  Schronisko na Stogu Izerskim — Autor: Paweł Rubaj

  Schronisko powstało w 1924 r. z inicjatywy rodziny Schaffgotsch. Wybudowane w charakterystycznym stylu śląsko-łużyckim, poniżej szczytu Stogu Izerskiego - 1107 m n.p.m. Stojąc przed schroniskiem możemy podziwiać wspaniałą panoramę Świeradowa-Zdroju. Mamy stąd doskonały widok na dolinę Kwisy, Grzbiet Kamienicki i zachodnią część Karkonoszy.

 7. Czarci Młyn

  Czarci młyn — Zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl

  Powstał ok. 1890 r. Podstawowe wyposażenie młyna jest oryginalne i pochodzi z okresu jego budowy. Maszyny i urządzenia funkcjonujące w nim po dziś dzień są typowe dla wyposażenia młynów gospodarczych z przełomu XIX/XX w. oraz tych budowanych w tzw. systemie amerykańskim.
  Czynny codziennie w godz. 10.00-18.00.
  Tel.: 75 78-45-325.

 8. Dom Zdrojowy w Czerniawie-Zdroju

  Powstał w 1910 r. W budynku znajduje się pijania wody mineralnej. Obecnie Czerniawa-Zdrój specjalizuje się w leczeniu dzieci.

 9. Źródło dr Adama

  Źródło dr Adama — Zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl

  Nazwane tak na cześć lekarza uzdrowiskowego, który pracował w szpitalu w Bad Flinsberg na przełomie XIX i XX w. Dziś do pulsującego czystą wodą źródła Adama prowadzi niebieski szlak. Dr Waldemar Adam był prywatnym lekarzem hrabiowskiej rodziny Schaffgotschów. Wprowadzał naturalne metody leczenia, dlatego nazwano go „Quarkdodoktor” — czyli twarogowy doktor.

 10. Hala Izerska

  Hala Izerska — Autor: Acejacek

  Hala Izerska traktowana jako dar natury, jest miejscem, którego ciemności nie zakłóca żaden refleks świeradowskiej łuny, żaden reflektor samochodów. Podczas wyżowej pogody i przy bezksiężycowej nocy możemy obserwować niepowtarzalne gwiezdne efekty.

 11. Chatka Górzystów

  Chatka Górzystów — Zdjęcie ze strony www.swieradowzdroj.pl

  Leży na Hali Izerskiej. Jest to jedyny budynek ocalały z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser, którą założyli w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. W 1734 roku osada ta liczyła 13 zagrodników i chałupników. Składała się z bud pasterskich, których w roku 1880 było już 38.
  Chatka przez cały rok jest udostępniana turystom (posiada 40 miejsc). Kuchnia słynie z naleśników i smażonego sera.

 12. Rezydencja Marzenie

  Powstała w roku 1901. Została sfinansowana przez przemysłowca Juliusza Pintscha z Berlina i na jego cześć zwana dawniej Willa Pintscha. Na całość składa się budynek główny, budynek ogrodowy zwany oficyną, park z fontanną i rzadkimi okazami drzew oraz budynki gospodarcze. W architekturze budynku widoczne jest zastosowanie popularnego pod koniec XIX w. tzw. stylu „szwajcarskiego”.

 13. Kościół pw. św. Józefa

  Wybudowany w latach 1898-99 dzięki staraniom hrabiny von Schaffgotsch. Wewnątrz znajdują się cztery witraże i Droga Krzyżowa. Kościół swoją nazwę zawdzięcza przeniesionemu ze starej kaplicy ołtarzowi poświęconemu właśnie Św. Józefowi. Kaplica ta połączona z nowym kościołem jest dziś jego integralną częścią, Ozdobiony od frontu dwiema wieżami.

 14. Zajęcznik

  Szczyt o wysokości 595 m n.p.m., oddzielający Świeradów-Zdrój od Czerniawy-Zdroju. Na szczycie niegdyś znajdowała się wieża widokowa, w miejscu której obecnie stoi przekaźnik RTV. Można stąd podziwiać miasto i jego najbliższą okolicę. Znajduje się tu również leśna ścieżka edukacyjna.

 15. Sępia Góra

  Wznosi się tuż nad Świeradowem. Zza stacji kolejowej wspina się na zbocza Sępiej Góry nitka wyasfaltowanej drogi leśnej z cudownymi widokami na okolicę. Szczytem prowadzi szlak niebieski. Warto się wspiąć na szczyt, aby ujrzeć wspaniałą panoramę Gór Izerskich, Łużyckich, Pogórza Izerskiego, Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy.

 16. Świętojanki

  Granito-gnejsowa skała położona na południowo-zachodnim zboczu Sępiej Góry na wschód od Świeradowa-Zdroju. Pierwotną nazwę skałka nosiła na cześć hr. Schaffgotscha. Znajduje się tu punkt widokowy z panoramą na miasto i Grzbiet Wysoki.

 17. Rezerwat torfowiska Izerskie

  Ścisły rezerwat przyrody o charakterze torfowiskowym, utworzony w 1969 r. na obszarze 44,74 ha. Istniejący ciąg torfowisk typu wiszącego i przejściowego powstał w skutek obfitych w tym rejonie opadów atmosferycznych i stagnacji wody. Znajduje się tu jedno z największych stanowisk brzozy karłowatej, rośnie tu też wiele gatunków torfowców.

 18. Kopalnia Stanisław

  Jedna z najwyżej położonych odkrywek w Europie. Kamieniołom bazuje na żyle czystego kwarcu znajdującego się w Izerskich Garbach. Złoża eksploatowano już w XIII w. Do początku XX w. zasilały one okoliczne huty szkła i metali. Dziś dla mineralogów Kamieniołom Stanisław jest miejscem poszukiwań kryształów górskich, awenturytów i kwarcu różowego.

 19. Wodospad Kwisa

  Jest sztucznie utworzonym wodospadem, położonym w urokliwym i malowniczym miejscu doliny rzeki Kwisy. Aby do niego trafić należy wyjechać ze Świeradowa-Zdroju w kierunku Szklarskiej Poręby i na drugim zjeździe do lasu, po lewej stronie drogi, udać się około 150 m piechotą przy brzegu Kwisy.

 20. Punkty widokowe

  W Świeradowie-Zdroju znajduje się kilkanaście punktów widokowych, a do najważniejszych należą punkty na trasie do Schroniska na Stogu Izerskim, taras widokowy przy Schronisku, Zajęcznik, Świętojanki oraz Wieża Widokowa na Smreku.

 21. Pijalnia wody radoczynnej

  Mieści się w wybudowanym w 1934 r. Paula Schmidta, zakładzie kąpieli radoczynnych, dawniej zwanym Radiumbad.

 22. Mini Muzeum Szachów

  Znajdują się tu komplety do gry, komputery szachowe, literatura tematu w różnych językach.
  Muzeum czynne jest codziennie od 14.00 do 22.00.
  „Szach-Mat”, ul. Słoneczna 2, Świeradów-Zdrój, Tel.: 75 78-16-473.

 23. Źródło Radonowe przy Dolnym Zdroju

  W 1929 r. rozpoczęto odwiert i budowę nowego ujęcia wód mineralnych w pobliżu starego dolnego źródła, które nazwano "Źródłem Zofii". Dla kuracjuszy udostępnione zostało dopiero po wybudowaniu pijalni w 1936 r. Dziś źródło jest już nieeksploatowane. Znajduje się przy ul. Ratowników Górskich.

 24. Skocznia Narciarska

  W drugiej połowie lat dwudziestych XX w. powstała w mieście skocznia nosząca im. Grafa Gottharda położona w dolinie Świeradówki przy schronisku „Waldbaude”, dziś DW Czeszka. Dziś w tym miejscu pozostał tylko fragment najazdu, a w miejscu lądowania skoczków, powstał punkt odpoczynku dla turystów z miejscem na ognisko.

 25. Trasy Narciarstwa Biegowego

  Okolice Świeradowa-Zdroju stwarzają doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców. Znajduje się tu ponad 100 km wytyczonych tras, a dzięki unikalnym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega w górach do późnej wiosny.

 26. Izerski Raj Rowerowy

  To 10 km ścieżek w masywie Zajęcznika, 10 km tras wiodących od dolnej stacji gondoli do granicy państwa, gdzie ścieżki połączone będą z czeskim systemem. Dzięki temu powstanie centrum rowerowe na europejskim poziomie.

 27. Trasy Nordic Walking

  Dla amatorów Nordic Walkingu, Świeradów-Zdrój jest wymarzonym miejscem, ze względu na zróżnicowanie terenu. Szlaki turystyczne mają tu różny stopień trudności.

Okolice Świeradowa-Zdroju

Po stronie polskiej:

 1. Zamek Czocha (27 km)

  Zamek Czocha — Autor: Rafał Konieczny

  Obronny zamek graniczny, powstał w latach 1241-1247. Malownicze zabudowania zamku były tłem filmów: Gdzie jest generał, Wiedźmin, Legenda, Tajemnica twierdzy szyfrów.
  Dostępny codziennie w godz. 10-18, bilet 12 zł.
  Strona internetowa: www.zamekczocha.pl

 2. Jezioro Złotnickie (20 km)

  Jezioro Złotnickie - autor: Agnieszka Szymańska

  Powstało w wyniku przegrodzenia rzeki Kwisy zaporą poniżej Gryfowa Śląskiego w roku 1924. Powierzchnia: 120 ha. Nad jeziorem znajdują się ośrodki wypoczynkowe z wypożyczalniami sprzętu pływackiego i kilka pól namiotowych.

 3. Jezioro Leśniańskie (25 km)

  Powstało w wyniku przegrodzenia rzeki Kwisy zaporą we wsi Czocha powyżej Leśnej w 1905 r. Powierzchnia: 140 ha. Pola namiotowe, ośrodki wypoczynkowe, wypożyczalnie sprzętu pływającego.

 4. Lubań (35 km)

  Rynek w Lubaniu
  • Renesansowy ratusz.
  • Siedem wież miejskich.
  • Kościół Świętej Trójcy.
  • Mury miejskie.
  • Dom Solny (1539 r.).
  • Słup Milowy Poczty Saskiej.
  • Muzeum Regionalne: grafiki, starodruki, wyroby rzemiosła (porcelana, ceramika, szkło, cyna, mosiądz), zbiory etnograficzne, znaleziska archeologiczne, sztuka (obrazy, rzeźby).
   Czynne: Wtorek-piątek 9.00-15.30, sobota-niedziela 10-16.
   Bilety: 2 zł.
 5. Mirsk (8 km)

  Ratusz w Mirsku — Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:(GRAD)
  • Wieża ciśnień (ok. 40 m.) z końca XIX wieku. Obecnie adaptowana na punkt widokowy z trzema platformami. W przyszłości powstanie tu galeria malarska i stoisko z pamiątkami.
  • Kościół Zwiastowania NMP wzniesiony w latach 1562-1567 na miejscu starszego, w stylu późnogotycko-renesansowym w formie halowej, barokowa wieża dobudowana w XVIII wieku.
   Odnowiony w 1970 r.
  • Ratusz z 1558 roku z barokowym hełmem wieńczącym wieżę. Na wieży znajdują się herb miasta oraz rodziny Siedliczów i Schaffgotschów, a także tablica erekcyjna z 1559 roku.
 6. Gryfów Śląski (18 km)

  Gryfowskie kamieniczki — Autor: Paweł Rubaj
  • Liczne zabytkowe kamieniczki w rynku z okresu renesansu i baroku, ciekawe szczyty od frontu i podcienia, które uległy przebudowie w XVIII wieku.
  • Kościół św. Jadwigi z XV wieku. z epitafiami rodziny Schaffgotschów.
  • Kościół św. Wawrzyńca z XV wieku.
  Strona internetowa miasta: www.gryfow.pl
 7. Proszówka (13 km)

  Ruiny zamku Gryf - autor: Agnieszka Szymańska
  • Ruiny Zamku Gryf (448 metrów n.p.m.) — budowla obronna w tej części Śląska
  • Kaplica św. Anny (1675 r.), owiana legendami rycerskiego rodu Schaffgotschów
 8. Szklarska Poręba (22 km)

  Wodospad Kamieńczyk – autor: Agnieszka Szymańska Wodospad Szklarka – autor: Agnieszka Szymańska
  • Szrenica.
  • Śnieżne Kotły.
  • Stara Chata Walońska.
  • Muzeum Ziemi i Muzeum Mineralogiczne.
  • Wodospady: Szklarka i Kamieńczyk.
  • Muzeum Gerharta i Carla Hauptmannów.
  • Leśna Huta Szkła.
  • Grupa skalna Chybotek.
  • Zakręt Śmierci.
  Strona internetowa miasta: www.szklarskaporeba.pl
 9. Lubomierz (20 km)

  • Zespół klasztorny sióstr Benedyktynek (od 1278 r.)
  • Barokowy kościół św. Mateusza z freskami G.W. Neuhertza.
  • Rynek z ratuszem (1738 r.).
  • Renesansowy Dom Płócienników.
  • Muzeum Kargula i Pawlaka.
  • Festiwal Komedii Filmowych odbywający się każdego roku latem.
 10. Podgórzyn (35 km)

  • Stawy Podgórzyńskie
  • Western City — Ścięgny.
  • Mini ZOO — Podzamcze.
  • Wodospad Podgórnej (547 metrów n.p.m.).
  • Pałace w Miłkowie i Staniszowie.
  • Kaplica św. Anny i Dobre Źródło.
  • Ruiny zamku Henryka.
  • Domy tyrolskie.
 11. Jelenia Góra (40 km)

  Ratusz w Jeleniej Górze — autor: Agnieszka Szymańska
  • Kościół św. Erazma i Pankracego (XIV w.)
  • Kościół Krzyża Świętego — tzw. Kościół Łaski (XVIII w.)
  • Rynek z podcieniami
  • Muzea:
   Muzeum Karkonoskie — największe w Polsce zbiory szkła artystycznego (ponad 7000 eksponatów): barok i klasycyzm, biedermeier, historyzm, secesja, współczesność. Obrazy na szkle.
   Czynne: Wtorek-piątek: 9.00-16.00, sobota-niedziela: 9.00-17.00.
   Bilety: 6 zł
 12. Jelenia Góra - Sobieszów (33 km)

  Zamek Chojnik — XIV wiek. Po pożarze w 1675 r. trwała ruina. Pręgierz na dziedzińcu, wieża z widokiem na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, bufet, sklep z pamiątkami. Do zamku prowadzą dla szklaki: czarny i niebieski.
  Czynny codziennie w godz. 10.00-18.00 (zimą do 16).
  Bilety 3 zł + opłata za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego.

 13. Jelenia Góra - Cieplice (36 km)

  Muzeum Przyrodnicze.
  Czynne: Wtorek-piątek: 9.00-18.00 (zimą do 16.00),
  sobota-niedziela: 9.00-17.00.
  Bilety: 4 zł.

 14. Jelenia Góra - Jagniątków (35 km)

  Dom Gerharta Hauptmanna (noblista mieszkał w nim do śmierci w 1946 r.). Do zwiedzania: gabinet pisarza, dawna biblioteka, hol.
  Ekspozycje: korespondencje, pierwsze wydania książek.
  Czynne: Wtorek-niedziela: — 9.00-17.00 (zimą do 16.00).
  Bilety: 6 zł.
 15. Piechowice - Górzyniec (28 km)

  Rezerwat „Krokusy”. Założony w 1962 roku w miejscu naturalnego stanowiska znanego już w 1811 r. — ponad 1350 okazów kwitnących. Jedyne poza Tatrami stanowisko tego gatunku w Polsce.

 16. Jeżów Sudecki (44 km)

  Zabytki: Krzyż Kozacki, kościół pw. św. Michała Archanioła, Dom Gwarków, kościół św. Jadwigi w Chrośnicy, Góra Szubieniczna (561 metrów n.p.m.) obecnie znana jako Góra Szybowcowa — centrum szybownictwa i lotniarstwa.

 17. Lwówek Śląski (35 km)

  Mury obronne i baszta lubańska we Lwówku Ślaskim - autor: Platanacero

  Zabytki: ratusz z początku XVI w., mury obronne z wieżami, kościół i klasztor Franciszkanów z XIII wieku, renesansowy zamek w Płakowicach, klasycystyczny pałac Hohenzollernów z połowy XIX wieku, zabytkowe kamieniczki w rynku.

 18. Karpacz (47 km)

  Świątynia Wang w Karpaczu - autor: Cruizer
  • Muzeum Zabawek — założone w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego. Kolekcja pokazuje rozwój zabawkarstwa na przestrzeni 200 lat. Lalki z Japonii, Meksyku, Japonii.
   Czynne: Codziennie (oprócz poniedziałków).
   Bilety: 6 zł
  • Muzeum Sportu i Turystyki — ukazuje genezę i rozwój turystyki w Karkonoszach, rozwój sportów zimowych (saneczkarstwo, bobsleje, skeletony, narciarstwo, skiboby), rozwój ratownictwa górskiego i przewodnictwa.
   Czynne: Wtorek-niedziela: 9.00-17.00.
   Bilet: 5 zł.
  • Inne atrakcje: Śnieżka (1.602 metrów n.p.m. — najwyższy szczyt Karkonoszy), Dom Śląski, schronisko „Samotnia”, kolej linowa na Kopę, średniowieczna świątynia Wang z XII wieku (w mieście od XIX w.), Kocioł Wielkiego i Małego Stawu, letni tor saneczkowy (1060 metrów), park linowy
 19. Przełęcz Karkonoska

  1198 m n.p.m. Podejście od Borowic (42 km od Świeradowa), od Przesieki (38 km) lub autobusem od Szpindlerowego Młyna (80 km) – co godzinę, bilet 40 koron. Na przełęczy schroniska: PTTK „Odrodzenie” i Spindlerova Bouda.
 20. Stawy Podgórzyńskie (35 km)

  Ponad 100 ha stawów położonych najwyżej w Europie, założone w średniowieczu przez cystersów. Czynna przez cały rok smażalnia ryb, stanowiska dla wędkarzy, do wypożyczenia rower wodny. Ostoja ptactwa błotnego.

 21. Kowary (60 km)

  Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Blisko 40 obiektów w skali 1:25, w tym starówka Jeleniej Góry, pałace w Łomnicy i Karpnikach, opactwo cysterskie w Krzeszowie, Dom Tkaczy w Chełmsku, zamek w Kliczkowie.
  Czynne: Codziennie: 9.00-18.00.
  Bilety: 14 zł.

 22. Zamek Kliczków (60 km)

  Początki budowy sięgają XIII wieku, przebudowa w renesansie. Liczne imprezy plenerowe: majówka rycerska, turniej jeździecki, festyn św. Huberta.
  Zwiedzanie: sobota-niedziela.
  Bilet: 15 zł (przewodnik w języku niemieckim: 20 zł).

 23. Zamek Grodziec (54 km)

  Nieopodal Złotoryi. Zamek na powulkanicznym wzgórzu (389 metrów n.p.m.). Zwiedzanie dziedzińca, części sal, ganka, donżonu. Wystawa narzędzi tortur.
  Czynne: Poniedziałek-niedziela: 10.00-16.00
  (-17, -18 — zależnie od pory roku).
  Bilety: 8 zł.

Po stronie czeskiej:

 1. Zamek Frydlandt (25 km)

  Zamek we Frydlancie - autor: Jerzy Strzelecki

  To najstarsze muzeum zamkowe w Europie Środkowej: meble, szkło, porcelana, bogate zbiory broni. Na uwagę zasługuje zbiór fajek i pokój dziecięcy z zabawkami z końca XIX wieku.
  Zwiedzanie: Kwiecień-październik od godziny 9.00.
  Bilety: 130 koron.
  Strona internetowa: www.zamek-frydlant.cz

 2. Hejnice (20 km)

  Kościół Zwiastowania Panny Marii, powstały w latach 1722-1729 r. Freski zdobiące świątynię namalowane przez prof. Grolla z Wiednia. Pierwotnie był tu ołtarz skrzydłowy, ufundowany przez hrabinę Isabell von Waldstein.

 3. Szczyt Smrk (około 2 godziny wędrówki)

  Wieża widokowa na Smreku - autor: 	
j. budissin

  Najwyższy punkt czeskiej części Gór Izerskich (1124 metrów n.p.m.). W 2003 r. otwarto tu wieżę widokową z której rozciąga się wspaniały widok na całą okolicę - przy dobrych warunkach widoczność sięga do 150 km.

 4. Tanvald (45 km)

  Wieża widokowa na Tanvaldskim Špičáku (831 metrów n.p.m.) z 1909 r., rok później dobudowano chatę turystyczną z restauracją. Dzisiejszy wygląd obiektu pochodzi z 1930 r. Jeden z największych ośrodków sportów zimowych w Górach Izerskich.

 5. Harrachov (32 km)

  Ośrodek sportów zimowych, słynący z mamuciej skoczni narciarskiej. Wyciąg krzesełkowy na Czarci Szczyt (1022 metrów n.p.m.), muzeum sportu, muzeum szkła (wraz ze zwiedzaniem huty), degustacja piwa w miejscowym browarze.

 6. Łaźnie Libverda (18 km)

  Kurort, który swe powstanie zawdzięcza kogutowi, który był cały czas zdrowy i silny. Pewien młodzieniec obserwując koguta odnalazł studnię z wodą mineralną. Dziś leczy się tu schorzenia serca i systemu nerwowego.

 7. Obri sud (olbrzymia beczka) (16 km)

  Restauracja w kształcie beczki nieopodal Łaźni Libverda, powstała w 1931 r. z częścią tarasową, skąd rozpościera się piękny widok na Góry Izerskie.
  Czynne: Wtorek-niedziela: godz. 11.00-19.00.

 8. Jindrichovice pod Smrkem (20 km)

  Muzeum życia wiejskiego prezentuje rozwój historyczny Frýdlantska i Jindřichovic od strony geologicznej, botanicznej i cywilizacyjnej.
  Eksponaty: od dużych maszyn aż po naczynia, ze szczegółowym opisem ich przeznaczenia.

 9. Liberec (45 km)

  • Atrakcje: rynek, ratusz, kościoły: św. Antonina Wielkiego, św. Krzyża, Marii Magdaleny, Najświętszej Trójcy, św. Bonifacego, św. Jana Chrzciciela, św. Wojciecha, zameczek Liebiega, łaźnie miejskie, Dom Szolca, Domki Waldsztejnskie
  • Centrum Babylon. Kompleks rozrywkowo-rekreacyjny: Największy w Czechach Aquapark (baseny, brodziki, rury, zjeżdżalnie), lunapark (kręgielnia, ściana wspinaczkowa, salon gier).
   Czynne: Codziennie: 10.00-22.00.
   Bilet godzinny: 140 koron.
  • ZOO — najstarsze w Czechach. 170 gatunków zwierząt, 1000 osobników.
   Czynne: Codziennie: 8.00-17.00 (zimą do 16.00).
   Bilety: 100 koron (zimą 70). Latem zwiedzanie ogrodu ciuchcią.
  • Ogród botaniczny (7 pawilonów: rośliny mięsożerne, orchidee, kamelie, paprocie, akwaria, kaktusy, bonsaje, flora australijska), rozarium, ogród alpejski, rośliny mokradeł.
   Czynne: Codziennie: 8.00-18.00 (zimą do 16.00).
   Bilety: 80 koron
  • Yested — Góra nad miastem - 1012 metrów n.p. m. Wieża telewizyjna z hotelem (***), restauracją, kawiarnią, platformą widokową. Wokół ośrodek sportów zimowych, trasy rowerowe. Dojazd samochodem (50 km), piechotą, kolejką gondolową
 10. Jablonec nad Nysą (55 km)

  • Muzeum szkła i biżuterii szklanej. W zbiorach medale, numizmaty, szkło, biżuteria i wszystko co jej dotyczy (dokumenty, książki, czasopisma, plakaty), ozdoby, falerystyka czeska.
   Strona internetowa: www.msb-jablonec.cz
  • Zapora jablonecka (od 1910) — największy miejski akwen wodny, 42 ha. Ośrodek żeglarski (jachting, windsurfing), centrum nurkowe, wypożyczalnia sprzętu, liczne boiska, kąciki dla dzieci, plaża nudystów, nocne kąpiele, restauracja, mała gastronomia
 11. Jilemnice (60 km)

  • Partnerskie miasto Świeradowa. Klasycystyczny ratusz z unikatowym zegarem, empirowa fontanna, rzeźbiarska grupa Ukrzyżowania i grupa NMP (XVIII wiek), kościół św. Wawrzyńca, „ciekawska uliczka” (przykład architektury ludowej)
  • Zamek z XVI wieku — siedziba Muzeum Karkonoskiego. Mechaniczna dźwiękowa szopka betlejemska z lat 1883-1913, ekspozycja historyczno-etnograficzna, historia narciarstwa, pamiątki po rodzie Harrachów, tarcze pogrzebowe i nagrobki cechowe
ParkingParkingParkingParkingParking

Wykonanie strony, poprawki na stronie, aktualizacja, przygotowanie grafiki:: Griev – www.pawelrubaj.pl